29 marca 2013

Cukierkowe pisanki + tutorial


Witajcie!


W te święta postanowiłam pobawić się troszkę w zajączka wielkanocnego i przygotować małe, słodkie co-nieco dla moich najbliższych, którzy co, jak co ale do najmłodszych już nie należą, a choć tylko co by się zdawało wiek dorosły przekroczyli, wciąż mają w sobie coś z dziecka i niechaj im tak to na zdrowie ku radości i szczęśliwości ogółu pozostanie! Oto cukierkowe pisanki:


W ich środku znajduje się troszkę słodkości różnej maści, nieco cukierków, cukiereczków, landrynek i czekoladowych jajek :) Coś co w przemiły sposób uszczęśliwi każdego stając się niebywałą niespodzianką! 


TUTORIAL

Sposób na ich zrobienie jest bardzo prosty, wystarczy przygotować:


  • rolkę mocnego papieru do pakowania prezentów z ciekawym wzorkiem, nadającym się na pisanki,
  • tekturową forme w kształcie jajka,
  • cyrkiel, bądź inne ostre narzędzie do robienia dziurek,
  • gumową podkładkę,
  • igłę z dużym oczkiem i igłę z małym oczkiem,
  • mulinę/włóczkę,
  • nitkę,
  • barwne wstążki na kokardy,
  • tagi z życzeniami,
  • i oczywiście drobne SŁODYCZE!!!
Przepis:

1. Na papierze odrysowujemy formę w kształcie jajka dwukrotnie na każdą pisankę, którą będziemy chcieli nadziać słodyczami. Ja skorzystałam z odpowiednio powiększonej tej formy odnalezionej dzięki pomocy wujka google. Następnie wycinamy narysowane kształty.

2. Otrzymane wykroje parujemy i składamy ze sobą równo pustymi stronami do środka, po czym kładziemy je na gumowej podkładce (może być to np. podkładka pod myszkę, bądź specjalny zmywak, z tych lekko wilgotnych, które po całkowitym wysuszeniu robią się twarde jak skała, zapobiegnie temu przechowywanie w woreczku strunowym) i dziurkujemy je na około zachowując ok. 0,5 cm odstępu od brzegu i kolejnych dziurek. Później będziemy przewlekać przez nie włóczkę. Oddzielne zrobienie dziurek bardzo ułatwia pracę, nie musimy szarpać się igłą z papierem ryzykując jego zniszczenie, a także zapewniamy sobie idealne rozmieszczenie dziurek.

3. - 4. Przez wykonane dziurki za pomocą igły z dużym oczkiem przewlekamy mulinę, tworząc charakterystyczne, ozdobne przeszycia. Zaczynamy od góry, ok.1/3 wysokości jajka kierując się ku jego dołowi. Przerywamy z drugiej strony również w 1/3 wysokości mierzonej od góry. Miejsce na czubku pisanki zostawiamy nie dokończone, aby przez tak powstały otwór móc napełnić ją słodyczami. Tak, tak teraz czas na SŁODYCZE! Kiedy już to zrobimy zaszywamy jajko do końca. Z końcówek włóczki zawiązujemy supełek i kokardkę. Pisanki możemy również obszyć maszynowo, lecz jak się przekonałam później powstaje problem z estetycznym, bądź jakimkolwiek zszyciem jej wierzchołka, gdyż wypełnione pysznościami jajka nijak nie chcą wchodzić pod stopkę maszyny, w związku z czym trzeba to kończyć ręcznie.

5. Jako wykończenie możemy ozdobić cukierkowe pisanki kokardkami z szerokiej wstążki, koronki, czy czego sobie tylko wymarzymy. Ja prócz tego dodałam ręcznie wypisywane i to niestety nie przeze mnie, lecz przez moją Mamę, która ślicznie pisze, tagi z świątecznymi życzeniami. Na początku zwykłą nitką przeszywamy tył kokardy, tak, aby nie było to widoczne z przodu, po czym przekładamy igłę przez otwór zrobiony w tagu, a następnie zaczepiamy za oczka muliny. Najlepiej jest to zrobić dwukrotnie, aby lepiej umiejscowić dekorację, żeby porządnie się trzymała swojego miejsca. Kończymy supełkiem z tyłu kokardy. Można tutaj także było dodać nieco wiosennych kwiatków, bazi, listków, kurczaczków, czy też zajączków, jednak wykorzystując tak barwny papier z motywem słodyczy postanowiłam uprościć pozostałe dekoracje.

I gotowe! 

Życzę powodzenia i całej masy radości z niespodzianki ukrytej wewnątrz cukierkowych pisanek!

3 komentarze: